Вітамін B1 (тіамін) міститься в багатьох продуктах харчування. В організм людини тіамін надходить з їжею.  Його недостача в раціоні спричинює гіповітаміноз, а відсутність його призводить до розвитку хвороби бері-бері, що характеризується ураженням периферичних нервів, серцево-судинної, травної та м'язової систем. Тіамін необхідний для нашого організму для належного обміну речовин. Він також сприяє підтримці нормальної функції нервової системи.

Тіамін міститься в продуктах, таких як дріжджі, злакові культури, боби, горіхи та м'ясо. Часто він використовується в поєднанні з іншими вітамінами групи B і міститься в багатьох вітамінах комплексах.

Люди приймають добавку B1 при захворюваннях, пов'язаних з низьким рівнем тіаміну. Тіамін використовується у разі хронічних інфекційних хвороб, хірургічних втручань, опікової недуги, цукрового діабету, при тривалому лікуванні антибіотиками та сульфаніламідними препаратами. У медицині одержані синтетично препарати тіаміну застосовують для запобігання гіповітамінозу та лікування невритів, радикулітів, невралгій, периферичних паралічів, виразкової хвороби шлунка і дванадцятипалої кишки, атонії кишечника.

Ефективний при:

  • Недостатності тіаміну в організмі. Прийом у вигляді розчину для прийому всередину допомагає запобігати та лікувати недостатність тіаміну.
  • Розладу мозку, спричиненого низьким рівнем тіаміну (синдром Верніке-Корсакова). Введення тіаміну внутрівенно допомагає знизити ризик та симптоми синдрому Верніке-Корсакова (ВКС), який пов'язаний з низьким рівнем тіаміну. Це часто спостерігається у людей із розладом вживання алкоголю. Препарати для внутрівенного введення можуть використовуватися тільки під наглядом медичного працівника.

Можливо ефективний при:

  • Менструальних болях. Прийом тіаміну всередину здебільшого зменшує менструальні болі у підлітків та молодих жінок.

Можливо неефективний при:

  • Хірургічному втручанні для покращення кровообігу до серця (хірургічне втручання КАБГ). Введення тіаміну внутрівенно до і після хірургічного втручання КАБГ не покращує результати хірургічного втручання. Препарати для внутрівенного введення можуть використовуватися тільки під наглядом медичного працівника.
  • Відлякування комарів. Прийом тіаміну всередину не допомагає відлякувати комарів.
  • Крововирусна інфекція (сепсис). Введення тіаміну внутрівенно або прийом тіаміну усно, самостійно або разом з вітаміном C та препаратом гідрокортизону не зменшує ризик смерті або тривалість перебування у лікарні у людей з сепсисом. Препарати для внутрівенного введення можуть використовуватися тільки під наглядом медичного працівника.

Існує інтерес до використання тіаміну для багатьох інших цілей, проте немає достатньо надійної інформації, щоб сказати, чи може він бути корисним.

Побічні ефекти

Тіамін зазвичай споживається з їжею і, ймовірно, є безпечним, коли приймається у відповідних дозах.

Особливі заходи безпеки та попередження

  • Вагітність і годування грудьми: Тіамін, ймовірно, є безпечним, коли його приймають у відповідних дозах як частину раціону харчування. Недостатньо достовірної інформації, щоб знати, чи безпечні вищі дози під час вагітності та годування груддю.
  • Діти: Тіамін, ймовірно, є безпечним, коли приймається у відповідних дозах як частину раціону харчування. Недостатньо достовірної інформації, щоб знати, чи безпечні вищі дози та які можуть бути побічні ефекти.
  • Розлад від вживання алкоголю: У людей з розладом вживання алкоголю часто спостерігається низький рівень тіаміну, і може знадобитися призначення препаратів тіаміну. Біль у нервах від розладу від вживання алкоголю може погіршуватися при низькому рівні тіаміну.
  • Гемодіаліз: У людей, що проходять гемодіаліз, може спостерігатися низький рівень тіаміну, і вони можуть потребувати препаратів тіаміну.
  • Захворювання печінки: У людей з хронічним захворюванням печінки часто спостерігається низький рівень тіаміну, і вони можуть потребувати препаратів тіаміну.

Дозування

Тіамін є важливою поживною речовиною. Він міститься в багатьох продуктах харчування, включаючи злакові культури, боби, горіхи та м'ясо.

Кількість, яку слід споживати щоденно, називається рекомендованою добовою нормою (РДН). Для дорослих чоловіків д РДН становить 1.2 мг щоденно. Для жінок до 18 років РДН становить 1 мг щоденно. Для жінок віком 19 років і старших РДН становить 1.1 мг щоденно. РДН під час вагітності та годування груддю становить 1.4 мг щоденно. Рекомендовані дози для дітей залежать від віку. Поговоріть з лікарем, щоб дізнатися, яка доза може бути найкращою для конкретного стану.